Naujienos

„SME Bank“ per ketvirtį pritraukė 150 klientų ir 30 mln. eurų portfelį, siūlo nemokamus mokėjimus

Pirmasis lietuviško kapitalo neobankas „SME Bank“ per trečiąjį šių metų ketvirtį – kuris sutapo su pirmaisiais banko veiklos mėnesiais – pritraukė 150 juridinių klientų iš visų Baltijos šalių ir užaugino 30 mln. eurų paskolų portfelį. Artimiausiuose banko planuose – automatiniai kredito sprendimai ir 20 kartų daugiau klientų.

Pirmasis lietuviško kapitalo neobankas „SME Bank“ per trečiąjį šių metų ketvirtį – kuris sutapo su pirmaisiais banko veiklos mėnesiais – pritraukė 150 juridinių klientų iš visų Baltijos šalių ir užaugino 30 mln. eurų paskolų portfelį. Artimiausiuose banko planuose – automatiniai kredito sprendimai ir 20 kartų daugiau klientų.

Birželio gale pradėjęs teikti paslaugas verslui „SME Bank“ per pirmuosius tris veiklos mėnesius išsiplėtė ir šiuo metu turi jau 150 juridinių klientų iš visų Baltijos šalių. Daugiausia jų yra iš nekilnojamojo turto, mažmeninės prekybos, gamybos ir žemės ūkio sektorių. Orientacija į smulkų ir vidutinį verslą (SVV) leido neobankui užauginti paskolų portfelį iki 30 mln. eurų.

„Geresni nei tikėtasi pirmųjų mėnesių rezultatai rodo, kad patogumas ir greitis, kurį gali suteikti visiškai skaitmeninis bankas, yra itin patrauklūs SVV sektoriui. Kadangi neturime fizinių padalinių, tai reiškia, kad visos kasdienės paslaugos, indėlių priėmimas, naujų klientų prijungimas vyksta internetu. Tad nesvarbu, kur bebūtų mūsų klientas, jis paprastai ir lengvai gali gauti pilnavertį banko aptarnavimą“, – pasakoja „SME Bank“ vadovas Mantvydas Štareika.

Nors bankas pradėjo veiklą tik prieš kelis mėnesius, „SME Bank“ jau yra prisijungęs prie bendros mokėjimų eurais erdvės SEPA bei realaus laiko atsiskaitymo eurais sistemos TARGET2. Tai leidžia „SME Bank“ vartotojams patikimai ir greitai atlikti SEPA pavedimus. Taip pat „SME Bank“ dirba kartu su „Invega“ garantijų fondu, kas leidžia smulkiam ir vidutiniam verslui kompensuoti net iki 95 proc. sumokėtų palūkanų.

Planuose – automatinis skolinimas ir 20 kartų didesnė klientų bazė

Artimiausiu metu „SME Bank“ planuoja pasiūlyti savo klientams ir lizingo bei faktoringo paslaugas, o kitąmet – kredito korteles verslui, kurios palengvins finansavimą ir plės „pirk dabar, mokėk vėliau“ paslaugos prieigą SVV segmentui Lietuvoje.

„Be to dėl išvystytos inovatyvios technologinės infrastrūktūros jau nuo lapkričio mėnesio visiems savo klientams galime pasiūlyti esmines bankines paslaugas nemokamai. Pagaliau smulkios ir vidutinės įmonės Lietuvoje pervedimus eurais visoje euro zonoje (SEPA) gali atlikti nemokamai. Tuo pačiu nestovime vietoje ir šiuo metu daugiausia dėmesio skiriame automatinio kredito sprendimo mechanizmo kūrimui, kuris atvers galimybę mažoms ir vidutinėms įmonėms pasiūlyti individualizuotą finansavimą akimirksniu. Pasitelkdami dirbtinį intelektą kiekvienam „SME Bank“ juridiniam klientui, remiantis bankiniais išrašais, suteiksime mūsų sistemos mokumo reitingą ir automatinį skolinimo limitą. Taigi net ir naujoms smulkioms įmonėms bus pasiekiamas bankinis finansavimas“, – ateities planais dalinasi M. Štareika.

Banko vadovas prognozuoja, kad naujos paslaugos padės klientų skaičių per artimiausius 12 mėn. išauginti nuo dabartinių 150 iki 3000, o paskolų portfelį – nuo 30 iki 100 mln. eurų.

SVV finansavimo problema

M. Štareika teigia, kad „SME Bank“ buvo įkurtas siekiant padėti smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kurioms dėl konservatyvios didžiųjų bankų skolinimo politikos tenka ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių.

„Dažniausiai smulkusis ir vidutinis verslas negauna tradicinių finansinių įstaigų finansavimo, nes neatitinka užstato reikalavimų, kreipiasi paskolos tik į vieną ar du bankus ir pastarieji prastai vertina jų finansinę būklę. Tačiau tokioms įmonėms neturi būti taikomos tos pačios vertinimo taisyklės, kokios tinka dideliems rinkos žaidėjams – juk skiriasi tiek jų uždirbamos pajamos, tiek finansinis raštingumas“, – sako „SME Bank“ vadovas.

SVV finansavimo problemą dar labiau paaštrino pandemija ir pastaraisiais metais griežtėjusios bankų skolinimo sąlygos, taip pat sumažėjęs bankų, taikiusių mažesnes palūkanų normas, skolinimo srautas. Lietuvos banko duomenimis, 2020 m. kovą–2021 m. rugsėjį verslo paskolų iki 1 mln. eurų krepšelis susitraukė beveik ketvirtadaliu. Pasak M. Štareikos, dažniausiai paskolas iki 1 mln. eurų ima būtent smulkusis verslas, kuris kartu su vidutinio dydžio įmonėmis sugeneruoja apie 70 proc. Lietuvos BVP.

„Siekdami pakeisti  SVV finansavimo situaciją, paslaugas tiekiame ne tik patys, bet vieningoje ekosistemoje su nebankinio finansavimo technologijų įmone „SME Finance“. Prisijungęs prie „SME Finance“ platformos klientas vienoje vietoje gali gauti visas finansavimo paslaugas. Jeigu klientui reikia bankinių paslaugų, jis nukreipiamas į „SME Bank“, jeigu alternatyvaus finansavimo paslaugų – į „SME Finance“. Kuriama sistema, paremta dirbtinio intelekto sprendimais, leidžia greičiau ir efektyviau pasiūlyti verslui tinkamiausią sprendimą“, – teigia M. Štareika.