Naujienos

„SME Bank“ paskola „Saulės grąžai“ – pavyzdys verslui, kaip pasinaudoti žaliojo finansavimo langu

„SME Bank“ ir Europos investicijų fondas didina finansavimą verslui, turinčiam ribotas galimybes gauti įprastą paskolą

Lietuviško kapitalo bankas „SME Bank“ ir Europos investicijų fondas pasirašė sutartį dėl papildomų 57 mln. Eur smulkiajam ir vidutiniam verslui finansuoti pagal „InvestEU“ programą. Šios programos garantijos leidžia skolinti mažoms ir vidutinėms įmonėms, kurioms įprastos bankų paskolos yra visai arba beveik neprieinamos. Be to, bankas pirmą kartą finansuos projektus pagal kultūros ir kūrybos sektoriaus kryptį. Susitarimas „SME bank“ leis padidinti pagal programą finansuojamą portfelį iki daugiau nei 95 mln. Eur.

„Pagal „InvestEU“ programą sėkmingai finansuoti pirmieji projektai parodė, kad smulkiajam ir vidutiniam verslui toks finansavimas labai reikalingas. Todėl su fondu sutarėme išplėsti prieigą prie finansavimo mažoms ir vidutinėms įmonėms, kurios įprastinėmis sąlygomis bankuose paskolos negautų“, – sako Lukas Baškys, „SME Bank“ Verslo bankininkystės vadovas.

Pasak jo, fondo teikiamos garantijos atveria galimybių langą toms įmonėms, kurios turi mažai užstatui tinkamo turto ar jo visai neturi, yra jaunos, greitai augančios, neturi kredito istorijos ir tradiciniai bankai laiko jas pernelyg rizikingomis finansuoti. Be to, pagal minėtą programą galima pasiskolinti ilgesniam terminui (iki 10 m.), skiriant mažesnę dalį nuosavų lėšų ir gaunant didesnį banko finansavimą.

Dėl finansavimo gali kreiptis verslas, veikiantis ir investuojantis šiomis strateginėmis verslo konkurencingumą didinančiomis ES kryptimis:

  1. Tvarumas ir klimato kaitos švelninimas – bendras finansavimo portfelis 43 mln. Eur. Finansuojami projektai susiję su klimato kaitos švelninimu ir prisitaikymu, pastatų renovacija, perėjimu prie atsinaujinančių išteklių naudojimo ir atliekų mažinimu, tvaria žemės ūkio ir miškininkystės plėtra;
  2. Inovacijos ir skaitmeninimas – bendras finansavimo portfelis 29 mln. Eur. Finansavimas skirtas didinti smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumą, naujovėms diegti ir verslui skaitmenizuoti, kibernetiniam saugumui stiprinti, mokymams, darbuotojų kvalifikacijai kelti, taip pat sparčiai augančiam ar su moksliniais tyrimais ir eksperimentine plėtra susijusiam verslui;
  3. Kultūros ir kūrybos sektoriai – bendras finansavimo portfelis 14 mln. Eur. Kultūros ir kūrybos verslai Europoje sukuria daugiau nei 4 proc. BVP, o sektoriaus įmonės sudaro 10 proc. viso paslaugų sektoriaus įmonių. Nepaisant didelės šio sektoriaus svarbos, jis patiria finansavimo sunkumų dėl ypatingo verslo pobūdžio, susijusių rizikų, tinkamo įkeisti turto trūkumo. Garantijos padeda įveikti šią finansų rinkos spragą ir leidžia skolinti smulkiajam ir vidutiniam verslui, pavyzdžiui, susijusiam su knygų ir spaudos leidybos, vaizduojamojo meno, architektūros, scenos menų, audiovizualinių medijų, švietimo veikla;
  4. Mikrofinansavimo – bendras finansavimo portfelis 9,4 mln. Eur. Finansavimas skirtas labai mažoms įmonėms, įskaitant savarankiškai dirbančius asmenis, ir socialiniam verslui, kurie negali plėstis ar apskritai pradėti veiklos dėl užstato ir kredito istorijos trūkumo ir kuriuos tradiciniai bankai laiko pernelyg rizikingais finansuoti. Garantijos leidžia finansuoti labai mažas įmones ir asmenis, norinčius steigti ir plėtoti tokias įmones. Taip siekiama paskatinti verslumą ir darbo vietų kūrimą, aktyvų dalyvavimą darbo rinkoje, ypač pažeidžiamų visuomenės grupių.

„SME Bank“ smulkiojo ir vidutinio verslo paskolų portfelis su Europos investicijų fondo garantijomis jau viršija 22 mln. Eur, o pagal atnaujintą susitarimą bankas iki 2027 m. galės paskolinti iš viso daugiau nei 95 mln. Eur.