Komentuoja Lukas Baškys, SME Bank Verslo bankininkystės vadovas
Šiandienos ekonominė aplinka yra itin sudėtinga ir ją formuoja keli reikšmingi veiksniai: Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimas mažinti palūkanų normas, besitęsiantis geopolitinis nestabilumas ir įsiplieskiantys prekybos karai. Visa tai daro didelę įtaką verslo pasitikėjimui, investicijų perspektyvoms ir finansavimo prieinamumui.
ECB sprendimas mažinti palūkanų normas gali būti vertinamas kaip nedidelis pragiedrulis besiniaukiančioje pasaulinės ekonomikos aplinkoje. Europos tarpbankinės rinkos palūkanų norma EURIBOR nuo savo aukštumų 2023 m. rudenį yra sumažėjusi bemaž perpus. Tai reiškia, kad už 1 mln. Eur verslo paskolą įmonė per 3 m. sumokėtų maždaug 30 tūkst. palūkanų mažiau nei palūkanų normai esant aukštumose. Be to, finansų rinkos įskaičiuoja, kad ECB ir toliau mažins palūkanų normą ir jau kitais metais ji gali nesiekti nė 2 proc. Pigesnis skolinimasis gali paskatinti investicijas, plėtrą ir palengvina finansinę naštą įmonėms, turinčioms paskolų.
Tačiau geopolitinė įtampa ir prekybos karai kelia didelį neapibrėžtumą ir apsunkina sprendimus verslui. Tokioje aplinkoje kyla didelė rizika, kad gali sutrikti tiekimo grandinės, prieiga prie užsienio rinkų bus apribota, o vartotojų ir verslo pasitikėjimas sumažės. Prekybos karai ir muitai mažina įmonių konkurencingumą, o neapibrėžtumas dėl būsimų prekybos politikos pokyčių trukdo verslui planuoti ilgalaikes strategijas.
Todėl ECB palūkanų mažinimas ir gerėjantis finansavimo prieinamumas gali būti nepakankami kompensuoti neigiamą geopolitinio nestabilumo ir prekybos karų poveikį. Iš įmonių tai pareikalaus itin didelio budrumo, lankstumo ir pasiruošimo greitai prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų. Verslui tokioje aplinkoje svarbu ieškoti alternatyvių rinkų, optimizuoti savo tiekimo grandines, gerai pasverti finansavimo sprendimus ir būti pasirengusiam greitai prisitaikyti prie galimų prekybos apribojimų.