Ar galite įsivaizduoti pasaulį, kuriame verslas, ekonomika ir ekologija žiūri viena kryptimi? Tokia realybė jau čia. Kadaise verslo sėkmė buvo vertinama tik pagal finansinius rodiklius, tačiau vis dažniau akcentuojami tvarumo aspektai.
Tvarus verslas nėra vien idealistinė koncepcija, tvarus verslas teikia ir ekonominę naudą. Mažinant vandens, energijos ar kitokių išteklių vartojimą, įmonės gali sumažinti savo išlaidas, didinti efektyvumą ir, be abejo, įgyti konkurencinį pranašumą.
Pasaulio tendencijos rodo, kad tvarumo ir žaliosios energetikos temoms skiriama vis daugiau dėmesio. Dar 2022 m. Deloitte paviešintoje tvarumo ataskaitoje matyti, kad net 97 proc. apklaustųjų, kuriuos sudarė įvairų verslo sektorių vadovai, jau patyrė neigiamą klimato kaitos poveikį. 67 proc. apklaustųjų teigė, kad jų valdomos įmonės jau perėjo prie tvaresnių medžiagų vartojimo, mažinančių taršą, ar gamyboje naudoja perdirbtas medžiagas. 66 proc. teigė, jog perėjo prie efektyvesnių energijos suvartojimo sprendimų ir 57 proc. verslo vadovų teigė, kad pradėjo naudoti energiją taupančias technologijas ir įrangą.
Tačiau investicijos į tvarius projektus, technologijas ar skaitmenizaciją reikalauja papildomų lėšų.
„SME Bank“ ir Europos Investicinio Fondo (EIF) garantijos verslui
Nors tvarių ir skaitmeninių sprendimų diegimas sukuria milžinišką pridėtinę vertę ir ilgainiui leidžia sutaupyti, tikrai ne kiekvienas verslas gali skirti didžiules investicijas. Čia į pagalbą ateina institucijos bei įvairios programos, padedančios verslui prisitaikyti. Šiuo metu tiek valstybė, tiek Europos Sąjunga skiria didelį dėmesį ir remia verslo perėjimą prie draugiškų aplinkai sprendimų: tam teikiamos įvairios lengvatos ir garantijos. Pavyzdžiui, neobankas „SME Bank“, pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su EIF, verslo paskoloms teikia net 80 proc. garantijas ir leidžia įmonėms lengviau gauti reikiamas lėšas.
„Džiaugiamės, kad bendradarbiaudami su EIF, galime suteikti įmonėms finansavimą daug palankesnėmis sąlygomis, jei verslas siekia investuoti į projektus, kurie prisidės prie žaliosios ekonomikos plėtros. Mūsų siekis – padėti verslui augti ir palengvinti visą finansavimo procesą, todėl, visuomet įvertiname ir finansavimo poreikį bei tikslus; jei siekiama investuoti į tvarius, gamtą ir energetinius išteklius tausojančius projektus, siūlome žymiai palankesnes finansavimo sąlygas“, – pasakoja „SME Bank“ komercijos vadovė Dovilė Bansevičienė.
„PRO BRO Group“: sėkmės istorija tvarumo srityje
Vienas iš sėkmingo finansavimo pavyzdžių – tai banko partnerystė su „PRO BRO Group“, leidusi automobilių plovyklų tinklui plėstis į kitas Baltijos šalis. Dar rugsėjo pradžioje tinklas atidarė pirmąją tunelinę plovyklą Latvijoje – ši, kaip ir plovyklos Lietuvoje, naudoja vandens perdirbimo sistemą.
„Inovatyvi tunelinė „PRO BRO Express“ automobilių plovykla yra puikus pavyzdys, kaip verslas gali integruoti tvarumo principus. Investavusi į daugkartinio vandens grąžinimo sistemą, ši įmonė ne tik sumažina vandens vartojimą, bet ir gerina savo paslaugų kokybę. Labai džiaugiuosi, kad kartu su klientu atradome bendrą sprendimą ir galėjome prisidėti prie tvaraus verslo plėtros“, – priduria D. Bansevičienė.
Banko atstovės teigimu, „PRO BRO Group“ ne tik įgyvendino savo viziją, bet ir tapo įkvėpimu kitiems verslams, kurie nori dirbti atsakingai ir tvariai, kuriant realią pridėtinę vertę, tiek klientui, tiek aplinkai.
„Savo tunelinėse plovyklose pernaudojame iki 90 proc. plovimui sunaudoto vandens. Tai darome ne tik dėl kaštų mažinimo. Esame socialiai atsakingas verslas, siekiame būti draugiški gamtai ir nuolat ieškome galimybių prisidėti prie tvaresnių sprendimų kūrimo“, – sako Saulius Vaičekauskas, „PRO BRO Express“ tunelinių plovyklų tinklo vadovas.
Bet tai ne vienintelė inovacija, kuria „PRO BRO Group“ didžiuojasi. Planuojama įdiegti naują automobilių nešvarumo lygio nustatymo sistemą, kuri leis optimizuoti plovimui naudojamų priemonių kiekį. Tai reiškia, kad kiekvienas automobilis bus plautas tik tiek, kiek reikia, sutaupant plovimui reikalingų priemonių ir padedant apsaugoti gamtą.
Parama inovacijoms
Akivaizdu, kad vis daugiau dėmesio bus skiriama žaliosios energetikos ir tvarumo klausimams. Ne išimtis ir verslas, kuriam vis dažniau teks spręsti problemas mažinančias taršą, ar suvartojamos energijos kiekį. Šiuo metu itin didelis dėmesys skiriamas aplinkos poveikį mažinančioms iniciatyvoms. Pavyzdžiui, EIF ir „SME Bank“ pagal „InvestEU“ programą, teikia garantijas verslo paskoloms pagal tris sritis: tvarumą, inovacijas ir skaitmeninimą. Verslas į taršos mažinimo, mokslinius tyrimus, inovacijas ir skaitmenizacijos projektus, gali gauti „SME Bank“ finansavimą iki 2,5 mln. eurų. Paskolos teikiamos tiek investicijoms, tiek apyvartiniam kapitalui.